Djakovo Hrast

RAVLIĆ GRUPA

RAVLIĆ GROUP: OD TRUPACA DO STRUJE
Đakovo Hrast završava izgradnju postrojenja za proizvodnju električne i toplinske energije uz investiciju od 16 milijuna eura

Slavonska tvrtka Đakovo Hrast, bivša drvna industrija Geli, dovršila je investiciju od čak 16 milijuna eura i zaokružila proces “od trupaca do električne energije”. Početkom godine završili su izgradnju kogeneracijskog postrojenja snage 3,3 megavata za proizvodnju električne energije i 7,2 MW toplinske energije. Nedavno su stekli status povlaštenog proizvođača električne energije te dobili i dozvolu za proizvodnju toplinske energije.

Dio toplinske energije planiraju koristiti za vlastite potrebe – grijanje i sušenje drva u sušarama i parionicama – dok je dio namijenjen drugim potrošačima u Đakovu.
Grad Đakovo je u postupku pribavljanja dokumentacije za izgradnju toplovoda koji bi grijao javne ustanove u gradu, otkriva direktor Mato Ravlić, sin vlasnika drvne industrije Strizivojna Hrast, ujedno i vlasnika prve domaće kogeneracijske elektrane, puštene u pogon prije sedam godina.


Grupa i razvoj kogeneracije

Obitelj Ravlić danas posjeduje četiri kogeneracijska postrojenja i polako se profilira kao grupa.

  • Tvrtku Strizivojna Hrast, u kojoj je smješteno prvo postrojenje, vodi Mato Ravlić.

  • Drugo postrojenje ima tvornica furnira i parketa Slavonija DI, koju vodi njegova kćer Martina Ravlić Janković.

  • Treće je u tvrtki Đakovo Hrast, kojom također upravlja Mato Ravlić.

  • Četvrto se nalazi u tvrtki Sava u Novoj Gradiški, gdje su prošle godine pustili u pogon još jednu elektranu.


Đakovo Hrast: Obnova i investicije

Tvrtka Đakovo Hrast osnovana je kako bi nastavila proizvodnju na lokaciji bivše drvne industrije Geli, koja je prije pet godina otišla u stečaj, a koju su Ravlići preuzeli prije dvije godine. Tvrtka je registrirana krajem 2014., a s poslovanjem je krenula u drugoj polovici 2015. godine.

Početkom 2016. kupljeni su prostori bivše tvrtke Geli u industrijskoj zoni Đakova. Prostori i oprema bili su u jako lošem stanju zbog neodržavanja tijekom stečaja i u vrijeme bivšeg vlasnika. Zbog toga su bila potrebna velika ulaganja i vrijeme kako bi se postrojenje potpuno obnovilo i dovelo do punog kapaciteta.

Te godine investirano je gotovo 13 milijuna kuna u dugotrajnu imovinu, a prošle godine još 3,3 milijuna kuna. U to nije uključena kogeneracija, koju su financirali bankovnim kreditom i vlastitim sredstvima.

Za početak smo obnovili pilanu, sušare i parionice te u njima pokrenuli proizvodnju. Kasnije je pokrenuta proizvodnja elemenata, drvenih ploča, parketa i manjim dijelom namještaja. Nakon kupovine lokacije odlučili smo se za izgradnju kogeneracijskog postrojenja jer postojeća kotlovnica nije mogla zadovoljiti naše potrebe za toplinskom energijom – kaže Ravlić.


Fokus na obnovu i razvoj

Posebno ističe da su im proteklih godina prioriteti bili obnova proizvodnih linija, edukacija radnika, razvoj novih proizvoda te investicija u kogeneraciju.
Znamo da će to donijeti rezultate, što će biti vidljivo već ove godine, a posebno u 2019. – naglašava direktor Đakovo Hrasta.


Financijski pokazatelji i izazovi s opskrbom

Prihodi tvrtke su s 14,8 milijuna kuna u 2016. porasli na 15,9 milijuna kuna u 2017., no dobit je pala s 4,6 milijuna kuna na 510 tisuća kuna.

U tekućoj godini planiraju dovršiti sve planirane investicije, a nadaju se i sklapanju ugovora s Hrvatskim šumama, što bi im omogućilo sigurnije planiranje poslovanja.

Naša tvrtka dosad nije imala ugovor s Hrvatskim šumama za isporuku trupaca. Ovisili smo o sirovini koja se mogla dobiti na slobodnom tržištu, a bez sigurnog izvora nije moguće planirati proizvodnju – žali se Ravlić.

Do sada je zaposleno 59 radnika, a potencijalni ugovor s Hrvatskim šumama otvorio bi mogućnosti za dodatno zapošljavanje.